Home O mnie i blogu

O mnie i blogu

Kim jestem?

Jestem Bridget, czyli Brygida. Zapraszam Cię w podróż po Wielkiej Brytanii, szlakach pieszych, górach i spełnianiu marzeń.

Z pochodzenia jestem Ślązaczką Cieszyńską, która bardzo ceni sobie swoje korzenie, ale to w Wielkiej Brytanii jest moje serce.

Przez 7 lat mieszkałam w Anglii, w hrabstwie Gloucester, gdzie pracowałam, podróżowałam i poznawałam tajniki brytyjskiej kultury, kuchni i języka angielskiego oraz jego odmian lokalnych.

Z branżą turystyczną jestem związana sercem i wykształceniem.

Od małego uwielbiałam podróżować, a także poznawać inne języki i narodowości.

Nic więc dziwnego, że najpierw wybrałam turystyczną szkołę policealną, by w końcu wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie, poszerzać na katowickiej GWSH (dziś Akademia Górnośląska), na kierunku Turystyka i Rekreacja. Moja specjalność to turystyka międzynarodowa. Z nieskrywaną dumą powiem, że ostatni semestr kończyłam już mieszkając w UK  i pracując na etacie – na długo przed możliwością zdalnej nauki (2014r.).  Napisałam i obroniłam pracę: Atrakcyjność turystyczna hrabstwa Gloucester.

Posiadam również państwowe uprawnienia pilota wycieczek. Choć obecnie zawód ten nie podlega już regulacjom prawnym, to zdobycie takich uprawnień nie było banałem. W tamtych czasach (2007r.), wymagało sporo ciężkiej pracy, a i tak udawało się to nielicznym.

Zawsze lubiłam wycieczki piesze i bliski kontakt z naturą. Pasja do gór natomiast, przyszła z czasem.

Lubię wyzwania. Kiedy więc natknęłam się na możliwość zdobywania odznak do Wielkiej Korony Beskidów i zaczęłam ją realizować – przepadłam. Wielka Korona Beskidów nie jest tak popularna jak Korona Gór Polski, ale jest międzynarodowa – czyli tak, jak lubię najbardziej. Obejmuje ona beskidzkie szczyty 4 krajów: Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Mój obecny stan to: 8/9 polskich i 2/9 słowackich szczytów w komplecie.

O tym jakie dokładnie szczyty trzeba zdobyć do WKB, a także jak przygotować się na górskie wędrówki, przeczytasz tutaj.

Bridget, autorka bloga

Lubię myśleć o sobie pełnoetatowa realizatorka marzeń. Niezależnie od tego, w jakim miejscu jestem w życiu, cały czas zastanawiam się, co jeszcze mogę zrobić, by dojść tam, gdzie chcę.

Marzeń mam wiele. Cała ich lista oraz progres w realizacji znajdziesz tutaj.

Na ten moment, najbardziej dumna jestem z samodzielnych wojaży po Kubie. Przeczytasz o tym tu, tu i tu oraz w kilku innych miejscach w kategorii Kuba.

 
Vinales, Kuba
Dlaczego Wielka Brytania?

Myślę, że Wielka Brytania ma bardzo wiele do zaoferowania, szczególnie jeśli chodzi o piękno przyrody. Nie bez powodu jest tak popularna wśród turystów z różnych zakątków świata. Czasem jednak jest tak, że nawet będąc na miejscu, trudno to piękno dostrzec. Pęd dnia codziennego, przesyt miejscem, w którym jesteśmy i powszechność niektórych zjawisk i miejsc sprawia, że to piękno się zatraca. Na to co znane i oswojone często patrzymy innymi oczami. Zupełnie się nad nim nie zastanawiając.

Pisząc o Wielkiej Brytanii, chciałabym Cię zachęcić do spojrzenia na otaczający świat oczami turysty, dziecka lub tej siebie, kiedy po raz pierwszy przybyłaś w te strony. Wiem po sobie, że nie jest to łatwe zadanie, ale efekty mogą Cię mocno zaskoczyć.

Dlatego, jeśli lubisz kontakt z przyrodą, to zapewne ucieszy Cię fakt, że UK to raj dla fanów pieszych wycieczek długodystansowych. Znajdziemy tu 29 szkocki i 17 angielskich i walijskich długodystansowych szlaków tematycznych. To aż kilka tysięcy mil wędrówek przez najpiękniejsze, pod względem geograficznym, historycznym lub kulturowym, rejony. A mówimy tutaj tylko o tych oficjalnych, oznaczonych i utrzymywanych przez państwo!

UK, to również 15 Parków Narodowych, 40 wyznaczonych Obszarów o Wyjątkowych Walorach Przyrodniczych (Area of Outstanding Natural Beauty) oraz wiele, wiele innych rezerwatów i terenów chronionych. No i oczywiście urokliwe miasteczka, wijące się wzgórza, niespieszne countryside lub wyspy i wysepki jakby odcięte od reszty świata. Czy też ogromne metropolie lub nieco mniejsze miasta z historyczną zabudową.

Na tym blogu chciałabym Ci to całe piękno pokazać. Chciałabym również opowiedzieć o niuansach i wyjaśnić zjawiska, które być może sama obserwujesz, ale nie do końca rozumiesz. Albo też jesteś ciekawa skąd się wzięły. Dlaczego Szkoci średnio się lubią z Anglikami? Jak to się stało, że mimo wątpliwej sympatii, zdecydowali się na połączenie sił i wspólnie stworzyli Wielką Brytanię? A może jesteś w tym kraju od niedawna i zastanawiasz się co to jest pancake day i dlaczego Boxing Day, to Boxing Day? Czy słyszałaś pytanie "skąd jesteś", a zaraz potem, że masz akcent z tego miejsca i myślisz, że to komplement (hint: nie, nie jest to komplement). Chciałabym Cię nie tylko przekonać, że Wielka Brytania to coś więcej, niż Londyn, Rodzina Królewska i polska emigracja. Chciałabym również ułatwić Ci nawigowanie po meandrach emigracyjnego życia w obcej kulturze i mentalności. Tak, wiem, też nie spodziewałam się, że szok kulturowy może być tak duży, zwłaszcza jeśli przyjeżdża się tutaj niewiele wiedząc o tym państwie.

Chciałabym też inspirować Cię do podążania za własnymi marzeniami. Wierzę, że nic tak nie dodaje skrzydeł i energii życiowej, jak realizacja marzeń. To one sprawiają, że się uśmiechamy i chce nam się żyć. Dopiero wtedy żyjemy na pełnej petardzie.

A jeśli zamarzysz by zwiedzać Wielką Brytanię i poznać lepiej miejsce, w którym przyszło Ci żyć, to chcę Cię wyposażyć we wszystko, co może być Ci do tego potrzebne. Przewodniki, listy, mapy, plany podróży, opisy tras, ciekawostki, nowinki czy informacje o historii i kulturze. Podróże to przede wszystkim emocje i Wielka Brytania jest w stanie zapewnić ich całe spektrum. O tych podróżniczych emocjach również tutaj znajdziesz.

   
W szkockiej dolinie Glen
Nad szkockim Loch Ness
Exit mobile version