Home Potrzebuję przewodnika Informacje praktyczne Kubańska wiza i ubezpieczenie – czy są potrzebne?

Kubańska wiza i ubezpieczenie – czy są potrzebne?

2
Thomas Cook Airlines

W sieci krąży wiele sprzecznych informacji na temat formalności związanych z wjazdem na Kubę, dlatego postanowiłam sprawę wyjaśnić, tak, żeby nie było już wątpliwości. Proszę zwróć jednak uwagę, że dużo tutaj zależy od zmian zachodzących na Kubie, jak i zmian zachodzących u przewoźników.

Wiza vs karta turysty

Żeby móc wjechać na Kubę w celach WYŁĄCZNIE turystycznych, potrzebna jest KARTA TURYSTY, nie wiza. To jak i gdzie ją dostać zależy od tego czy sama organizujesz podróż oraz skąd i z kim lecisz.

Jeśli lecisz z Polski i twoją wycieczkę organizuje biuro, z otrzymaniem karty turysty nie powinno być problemu, po prostu zapytaj w biurze. Jeśli natomiast wyprawę organizujesz sama to kartę turysty możesz otrzymać w niektórych biurach podróży lub w konsulacie kubańskim w Warszawie. Cena karty turysty to ok 22 euro. Kartę można załatwić również bez wychodzenia z domu, np. tutaj. Biuro ma dobre rekomendacje, aczkolwiek z ich usług nie korzystałam toteż nie daję gwarancji.

Kubańska karta turysty dla rezydentów UK

Jeśli wylatujesz z Wielkiej Brytanii to sprawa jest relatywnie prosta. W przypadku wykupienia wycieczki z biurem podróży, karta turysty powinna być w cenie. Jeśli wykupiłaś sam lot, to kartę najprawdopodobniej również masz w cenie. Sprawdź e-mail potwierdzający rezerwację lotu. Lecąc z Thomas Cook Airlines w wiadomości potwierdzającej rezerwację otrzymałam informację, że karty będą rozdawane przed wejściem na pokład samolotu. Wspomnieli też, że pasażerowi innych narodowości muszą sami sprawdzić wymagania wizowe.

Ze względu na to, że jak do tej pory, wymagania wizowe dla Anglików i Polaków są takie same, nie było konieczności żebym dodatkowo kupowała kartę turysty. I faktycznie, rozdawali kolejno wszystkim, którzy wchodzili na pokład samolotu. Oczywiście jeśli chcesz, możesz dla pewności kartę wykupić. Myślę jednak, że nie ma takiej konieczności. Jeśli Anglicy dostają, ty też powinnaś. Sprawdź jednak u przewoźnika, jeśli jedziesz z biurem, to w biurze podróży. Jeśli takowej nie otrzymasz albo się boisz, że nie dostaniesz, rozważ opcje powyżej odnośnie wylotu z Polski.

Karta turysty uprawnia do przebywania na terenie Kuby przez okres 30dni. Ważność karty można przedłużyć na kolejne 30dni już na miejscu w urzędzie imigracyjnym na przykład w Hawanie Inmigración y Extranjeria (calle Factor y Final, Nuevo Vedado, Plaza de la Revolución). Cena za przedłużenie, to 25CUC.

Inne wymagania

Karta turysty to nie jedyne wymaganie by móc wjechać do kraju. Konieczne jest jeszcze by twój paszport był ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z kraju, co jest niemal standardem. Są jednak jeszcze dodatkowe wymagania. Osoba podróżująca indywidualnie musi mieć co najmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie) na każdy planowany dzień pobytu. Posiadanie karty kredytowej VISA spełnia ten warunek. Mogą Cię również poprosić o okazanie biletu powrotnego lub kontynuującego podróż oraz potwierdzenie rezerwacji noclegu.

Koniecznym jest również wypełnienie deklaracji celnej, w której deklarujesz co wwozisz do kraju, w jakiej ilości i o jakiej wartości. Zapoznaj się z ograniczeniami!

Ubezpieczenie

To jednak nie wszystko by móc się cieszyć urokami tej pięknej wyspy. Koniecznym jest również posiadanie ubezpieczenia NNW i KL. Przyjmuje się, że ubezpieczyciel powinien być zaaprobowany przez rząd kubański, tzn. być na specjalnej rządowej liście, a przynajmniej współpracować z którąś z instytucji kubańskich (tak podaje polska strona rządowa).

Uważam jednak, ale uwaga, to moja prywatna ocena, że jeśli dobry ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie obejmujące Kubę, to nie powinno być problemu i zakładam, że takową współpracę posiada. Różnica jest taka, że w sytuacji awaryjnej nie możemy wybrać miejsca pomocy lekarskiej, ale koniecznym jest skontaktowanie się najpierw z ubezpieczycielem, który wskaże nam miejsce, do którego mamy się udać. Jest to o tyle kłopotliwe, że nie każdy operator komórkowy działa na terenie Kuby, tzn. nie z każdej sieci komórkowej można wykonywać połączenia, a jeśli możesz, są one zazwyczaj dość drogie.

Kubańskie ubezpieczenie dla rezydentów UK

Ja za swojego ubezpieczyciela wybrałam Alpha Travel Insurance  oferujące ubezpieczenie dla obywateli i rezydentów w Wielkiej Brytanii. I zapewniam, że nie czerpię korzyści z tego, że o nich tutaj wspominam, jestem po prostu zadowoloną klientką.

Rozmawiałam również z nimi na temat kubańskich restrykcji i zapewniali mnie, że nigdy nie mieli żadnych problemów. Postanowiłam wykupić roczną polisę, Alpha Zero Multi Trip, która ze względu „zero excess” kosztowała mnie niespełna £72.

O co chodzi z excess? W większości ubezpieczeń angielskich, czy to ubezpieczenie podróżne, czy np. komunikacyjne, musimy zadeklarować kwotę jaką pokryjemy w przypadku konieczności skorzystania z ubezpieczenia, tzn. „claim”. W Alpha Travel Insurance nie ma różnic cenowych co do wartości wypłaty świadczeń, a jedynie co do wysokości tego excess. Czyli w przypadku konieczności korzystania z ubezpieczenia pokrywamy zadeklarowaną kwotę i dostajemy takie same świadczenia jak inni. Im wyższy excess, tym niższa składka na ubezpieczenie i równocześnie, im niższy excess, tym wyższa cena składki, czyli koszt ubezpieczenia. Z pracownikami firmy rozmawiałam kilkakrotnie i za każdym razem obsługa była bardzo miła i fachowa. Linia telefoniczna w sytuacjach awaryjnych działa 24h. Mimo sytuacji podbramkowej, nie musiałam na szczęście korzystać z wykupionego ubezpieczenia.

Podsumowanie

Nie wszystkie powyższe punkty są zawsze sprawdzane, ale lepiej być przygotowanym. Może się też zdarzyć tak, że pomimo spełnienia tych wszystkich wymogów, wjazd do kraju zostanie Ci odmówiony bez podania przyczyny. Takie kubańskie „widzi mi się” 😉

Powodzenia i daj znać jak było!

Na pokładzie Thomas Cook Airlines
Na pokładzie Thomas Cook Airlines

Peace, Love & Cuba <3
Bridget – dziewczyna z prowincji.

Bridget Travel Newsletter

Zapisz

Zapisz

Previous articleCo musisz wiedzieć zanim pojedziesz na Kubę?
Next articleKubański niezbędnik, czyli co ze sobą zabrać w podróż po wyspie
Czyli Brygida - Dziewczyna z prowincji, która postanowiła zwiedzać świat i opowiadać o nim innym. Zakochana w podróżach, zdobyła tytuł specjalistki turystyki międzynarodowej oraz pilotki wycieczek. Przez 7 lat mieszkała w Anglii, w hrabstwie Gloucester, gdzie pracowała, podróżowała i poznawała tajniki brytyjskiej kultury, kuchni i języka angielskiego. Jednak dopiero po powrocie do Polski, zaczęła doceniać piękno drugiego domu. Pewnego dnia, tuż po wspomnianym powrocie do kraju, przeczytała o Wielkiej Koronie Beskidów i postanowiła ją zdobyć (Stan obecny - 8/9 polskiej i 2/9 słowackiej korony). Tak zrodziła się miłość do gór i pieszych wędrówek. A że góry widzi z okna domu, dość często w nich bywa. O tym co bliskie jej sercu, opowiada na blogu. Dlaczego o tym, a nie o reszcie świata? Dowiesz się tutaj.

2 COMMENTS

  1. Ciekawe i bardzo przydatne zestawienie. Kuba jest jednym z tych kierunków o których myślę, więc cieszę się, że mogłam poznać tyle przydatnych informacji związanych z wjazdem. Wielkie dzięki!

    • Dziękuję, że wpadłaś. Cieszę się, że artykuł Ci się spodobał. Mam nadzieję, że informacje okażą się przydatne w drodze 🙂

Comments are closed.

Exit mobile version