Góra Żar 761m.n.p.m. – jednodniowy wypad

1
4024
WWidok z G. Żar i paralotniarz

Jestem jedną z tych szczęśliwych osób, która do gór nie ma wcale daleko. Co prawda nie uprawiam alpinistyki i daleko mi do wspinania się na wysokie szczyty, ale lubię od czasu do czasu wyskoczyć na jakąś mniejszą lub większą górkę w okolicy. No powiedz, jak tu nie korzystać skoro i do Wisły i do Ustronia i do Międzybrodzia i do Żywca jest tylko przysłowiowe „rzut beretem”?

Korzystając jeszcze z uprzejmości jesiennej pogody spakowaliśmy co trzeba i wyruszyliśmy na spacer po Żarze. Yyy właściwie to na Górę Żar.

Dlaczego Żar?

Z kilku powodów. Po pierwsze G. Żar to świetny punkt widokowy na Kotlinę Żywiecką i J. Żywieckie, a także okoliczne góry i wzniesienia, a także Pogórze Śląskie z jego industrialnymi punktami charakterystycznymi – kominami. Po drugie, bo to całkiem interesujące zjawisko móc spojrzeć na jezioro utworzone na szczycie góry, które tak naprawdę jest zbiornikiem wyrównawczym Elektrowni Szczytowo – Pompowej i jest najwyżej położonym zbiornikiem tego typu w Polsce. No i mam tam całkiem blisko, zaledwie pół godziny drogi samochodem.

Nie dość powiedzieć, że G. Żar to miejsce, na którym można odczuć powiew wiatru z wszystkich kierunków świata – tzw. góra czterech wiatrów. I rzeczywiście – potrafi wiać tak niemiłosiernie, że czapki z głów – dosłownie i w przenośni.

Rada:

Jeśli na Żar wybierasz się wiosenną lub jesienną porą kiedy jeszcze albo już nie jest tak ciepło, warto zabrać czapkę żebyś nie nabawiła się zapalenia zatok , tak jak ja

Jednak dzięki takim, a nie innym warunkom pogodowym panują tam świetne warunki do paralotniarstwa. Na Żarze działa kilka szkół paralotniarskich oferujących kursy na kilku etapach, w tym na Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotniowego. Miłośników i amatorów tego sportu spotkasz tam nawet w tygodniu. Jeśli chciałabyś spróbować i poczuć wrażenia jakie towarzyszą takiemu lotowi – nic straconego! Wykup bilet i szybuj w tandemie nad okolicą i z uśmiechem na ustach (lub grymasem) wróć w to samo miejsce. Mało tego, przy Żarze działa również Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” oferująca loty i szkolenia szybowcowe. Jeśli jesteś miłośniczką latania w przestworzach, to będziesz miała w czym wybierać.

Paralotniarze na Żarze

Jeśli jednak wolisz stąpać po twardym gruncie, to nic nie tracisz. Spacer na szczyt góry do wymagających nie należy, a sprawia sporo frajdy. Do wyboru masz drogę asfaltową lub dwa szlaki turystyczne. Gdyby to jednak było zbyt wiele albo wyjście na szczyt cię zmęczyło, zawsze możesz skorzystać z kolei linowo-terenowej.

Na szczycie znajdziesz lokale gastronomiczne, miejsca do odpoczynku, lunety i opisaną panoramę widokową. Jest gdzie odpocząć, złapać promienie słoneczne i nacieszyć się widokiem. Zimą działają tu dwa wyciągi i trasy narciarskie.

Jeśli jesteś miłośniczką mocnych wrażeń i kochasz rower/motocykl, to uciesz cię fakt, że na Żarze są również trasy crossowe. Tylko zanim się tam wybierzesz, upewnij się, że trasy są dostępne, bowiem czasem odbywają się tam zawody lub ćwiczenia zorganizowane.

Trasa crossowa na Żarze

Ciekawostka:

Jest taki punkt na trasie asfaltowej, który jest uznawany za magiczny i gdzie zdaniem niektórych pojazdy same toczą się pod górkę. Czy tak rzeczywiście jest? Najlepiej sprawdź sama!

Informacje praktyczne:

G. Żar, wysokość 761 m n.p.m., leży w Beskidzie Małym w miejscowości Międzybrodzie Żywieckie. U podnóża góry znajdziesz J. Międzybrodzkie, które jest miejscem wypoczynku fanów wodnych atrakcji w upalne dni.

Dodatkowe atrakcje:

J. Międzybrodzkie jest polecane miłośnikom sportów wodnych i wypoczynku nad wodą. Letnią porą ściągają tutaj tłumy! Można spędzić cały dzień nad jeziorem i nie będziesz się nudziła, bo atrakcji jest wiele. W niedużej odległości jest również J. Żywieckie, które jest równie, a dla niektórych nawet bardziej atrakcyjne od J. Międzybrodzkiego

Jak dojechać:

Z Bielska Białej samochodem – to raptem ok 30km w zależności od wybranej trasy – 52, S1 lub DW948. Przejazd zajmie Ci ok 1h w zależności od natężenia ruchu, które na odcinku Porąbka – Międzybrodzie weekendową porą może być zwiększone. Niestety z Bielska Białej raczej nie znajdziesz publicznego transportu.

Z Katowic samochodem – to ok 75 – 100km i ok 1,5h jazdy drogą DW948, DK1 lub DW928 i DK1, w zależności z której części Katowic. Bezpośredni transport publiczny nie funkcjonuje, choć możesz z Katowic dojechać pociągiem do Bielska-Białej i później próbować się dostać do Międzybrodzia Żywieckiego.

Jeśli nie masz samochodu, a zależy ci na wizycie na Żarze możesz też próbować innych form transportu. Do wyboru masz autostop (średnio bezpieczny), Uber i BlaBla Car. Tutaj jednak wiele zależny od szczęścia, czyli od tego czy w danej chwili znajdzie się ktoś, kto będzie pokonywał tą trasę albo czy kierowca na tym terenie będzie wolny.

Jeśli jednak nie masz ograniczeń finansowych, możesz też wynająć taksówkę. Czasem na dłuższych trasach można negocjować ceny, a jeśli masz zaprzyjaźnionego taksówkarza, to jeszcze lepiej, bo na pewno bezpieczniej niż z kimś obcym.

Byłaś na Żarze? Latałaś paralotnią? Podziel się wrażeniami w komentarzu na dole.

Bridget Travel Newsletter

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj